AKADEMICKIE CENTRUM FILMOWE Kino ACF DWORCOWE
KOCHAM KINO! – Magia ruchomych obrazów
W tym roku obchodzimy wiele chlubnych rocznic – jedną z nich
jest 50-lecie kin studyjnych w Polsce.
Czy w dobie marketów i pleksów jest jeszcze miejsce na kina
studyjne? Ufamy, że TAK! To właśnie w tych miejscach – może nie zawsze
komfortowych, ale z pewnością przyjaznych widzowi, dostrzegających jego
indywidualność – można przeżyć magię kina.
Z okazji naszego małego święta zapraszamy na prezentację
filmów podejmujących temat niezwykłych emocji, jakich dostarcza nam duży ekran
umieszczony w ciemnej sali.
Bohaterem przeglądu będzie przede wszystkim Kino („Historia
kina w Popielawach”) i jego Widzowie – zarówno anonimowi („Inna bajka”, „Sto lat
w kinie”), jak i ci znani („Każdy ma swoje kino”). Zobaczymy pracę tych, którzy
działają w ukryciu, byśmy mogli przeżyć wspaniałe emocje, czyli Właścicieli Kin
(„No Popcorn on the Floor”) oraz Operatorów („Cinema Paradiso”). Kulisy fabryki
snów Hollywood odsłoni Mel Brooks („Nieme kino”), będziemy też świadkami
perypetii związanych z największą do tej pory zmianą technologiczną w kinie,
jaką było wprowadzenie dźwięku („Deszczowa piosenka”). A kiedy
zasiądziemy wygodnie w fotelach i na sali zgaśnie światło, może z ekranu zejdzie
do nas któryś z filmowych bohaterów („Purpurowa róża z Kairu”)?
ZAPRASZAMY!
FILMY
PROGRAM BILETY I KARNETY
KAŻDY MA SWOJE KINO (Chacun son cinéma ou Ce petit coup au coeur quand la lumière s'éteint et que le film commence) Francja 2007 (119’)
Reż. David Lynch, Roman Polański, Lars von Trier, Wim Wenders, David Cronenberg,
Kar Wai Wong, Nanni Moretti, Takeshi Kitano, Bille August, bracia Coen, Gus Van Sant, Atom Egoyan, Abbas Kiarostami, Claude Lelouch, Yimou Zhang, Walter Salles, Michael Cimino, Alejandro Gonzalez Inarritu, Ken Loach, Kaige Chen, Aki Kaurismäki, Manoel de Oliveira, Theodoros Angelopoulos, bracia Dardenne i inni.
Hołd złożony magii kina przez największych współczesnych twórców filmowych. Każdy, kto szuka w kinie nie tylko rozrywki, ale również sztuki, znajdzie tutaj przynajmniej jednego ze swoich ulubieńców. Akcja każdej z nowel jest w jakiś sposób związana z kinem. Przede wszystkim jako budynkiem, ale ważne są również emocje, jakie kino dostarcza. W wielu etiudach widzimy pogrążone w półmroku sali kinowej twarze, na których rysują się różnorodne uczucia. Obserwujemy jak odbiorcy przeżywają film, jak wgryzają się w jego niuanse.
Obraz powstał na 60. urodziny filmowego festiwalu w Cannes w 2007 r., składa się z 33 etiud słynnych światowych reżyserów. Motywem łączącym je wszystkie jest nieśmiertelny temat kina. Pomysłodawcą filmu był Gilles Jacob, dyrektor tego festiwalu.
NO POPCORN ON THE FLOOR Francja 2008 (90’)
Reż. Gaël Mocaër, dokument
„Atalanta” jest kinem, jakich już we Francji prawie nie ma. Tutaj się po prostu kocha film – takie jest motto i maksyma pracy całego personelu. Obserwujemy Ramuntxo, dyrektora kina, w trakcie codziennych zajęć. Pomiędzy układaniem repertuaru, zarządzaniem obsługą i finansami, sam próbuje zrozumieć sens swojej pracy. Towarzyszą mu momenty pełne energii, jak i zwątpienia w to, co robi, a nawet chwile, kiedy chce wszystko rzucić.
Podobne rozterki są udziałem większości osób prowadzących tradycyjne kina w Polsce. Zachęcamy prawdziwych kinomanów do przyjrzenia się ich życiu codziennemu. Gaël Mocaër zrobił wspaniały prezent dokumentując ich pracę.
PURPUROWA
RÓŻA Z KAIRU (The Purple Rose of Cairo) USA 1985 (81’)
Reż. Woody Allen, wyk.: Mia Farrow, Irving
Metzman, Dianne West, Jeff Daniels
Historia młodej kobiety, która prowadzi ponure życie kelnerki w New Jersey w latach 30-tych XX wieku. Utraciwszy pracę, chcąc podnieść się na duchu, idzie do miejscowego kina. Tam w niezwykły sposób poznaje młodego archeologa Toma Baxtera, który jest bohaterem filmowym, postacią odgrywaną przez aktora.
Film jest pomysłowym pomieszaniem fikcji i realnego świata, a zarazem bardzo nowatorskim przykładem podejścia do kina, jego możliwości kreacji życia i ludzkich losów. Tu – gdyby nie magia kina – Cecylia przeżyłaby po prostu kolejny seans, po którym musiałaby wrócić do dotychczasowego szarego życia...
Nagrody: Złoty Glob za najlepszy scenariusz, BAFTA za najlepszy film, Cezar za najlepszy film zagraniczny
NIEME
KINO (Silent Movie) USA 1976 (87’)
Reż. Mel Brooks, wyk.:
Mel Brooks,
Marty
Feldman,
Dom DeLuise, Sid
Caesar
Mel Brooks, przez lata naczelny kpiarz Hollywoodu, tym razem parodiuje samą fabrykę snów. Wciela się w postać kontrowersyjnego reżysera, który przychodzi do studia filmowego ze znakomitym, jak mu się zdaje, pomysłem zrealizowania filmu... niemego! Ma nadzieję, że dzięki temu studio nie zostanie przejęte. Niewiarygodne, ale tak się rzeczywiście dzieje – nie tyle z powodu ciszy, co zabawnych gagów i komicznych przypadków w wykonaniu grupy zapalonych filmowców. Co ciekawe, film Brooksa prawie w całości jest niemy.
HISTORIA KINA W POPIELAWACH Polska 1998 (98’)
Reż. Jan Jakub Kolski, wyk.: Krzysztof Majchrzak, Bartosz Opania, Grażyna Błęcka-Kolska
Wychowany w mieście dziesięcioletni chłopiec, Staszek Szewczyk, uczy się w wiejskiej szkole w Popielawach – rodzinnej wsi swoich dziadków. Chłopiec, zafascynowany opowieściami o rodzie Andryszków i skonstruowanej przez Józefa Andryszka w XIX wieku kinomaszynie, postanawia opisać ich historię. Szczególnie teraz staje się ona ważna, gdyż najmłodszy z rodu Andryszków postanawia zniszczoną w trakcie powstania styczniowego kinomaszynę zrekonstruować, a napotyka ogromny opór ze strony swojego ojca.
Nagrody: Złote Lwy na FPFF w Gdyni, Złota Kaczka, Orły za najlepszy film roku.
DESZCZOWA PIOSENKA (Singin' in the Rain) USA 1954 (100’)
Reż. Stanley Donen, Gene Kelly, wyk.: Gene Kelly, Debbie Reynolds, Donald O'Connor, Jean Hagen
Jeden z najlepszych musicali filmowych. Koniec ery filmu niemego. Wielka gwiazda Hollywood, Lina Lemont, nie może poradzić sobie w filmie dźwiękowym, gdyż nie posiada odpowiednich warunków głosowych. Zostaje więc dubbingowana przez utalentowaną i atrakcyjną debiutantkę Kathy. Film odnosi ogromny sukces, lecz Kathy, która marzy o własnych rolach, zostaje przypisana do gwiazdy jako jej filmowy głos, co równa się przekreśleniu marzeń o solowej karierze. Ma jednak prawdziwych przyjaciół, w tym przystojnego Dona Lockwooda, którzy pomogą jej odnieść sukces i "utrzeć nosa" zarozumiałej pani Lemont. Legendarny musical z klasyczną już sceną, w której w strumieniach deszczu Gene Kelly śpiewa piosenkę "Singing In The Rain" Herba Browna i Arthura Freeda.
16.X Cinema Paradiso
17.X Sto lat kina indyjskiego, Sto lat w kinie, Inna bajka
18.X Deszczowa piosenka
19.X No popcorn
20.X Historia kina w Popielawach
21.X Purpurowa róża z Kairu
22.X Nieme kino
23.X Sto lat kina indyjskiego, Sto lat w kinie, Inna bajka
24.X Każdy ma swoje kino
25.X FILM - NIESPODZIANKA
Godziny seansów podamy wkrótce
13 ZŁ
KARNETY:
na 10 seansów= 60zł ; na 5 seansów=45zł ; na 3 seanse=30zł